Advance Planning: October 2013 Music Calendar

September 29, 2013

calendar2

October is going to be a very busy month for music.  This year’s edition of the CBGB Festival runs from October 10 through the 12th, and CMJ starts just a few days later on the 15th and goes through the 19th.  I waited a bit longer than usual to get whatever CMJ info I could for the calendar, but there’s likely more info to come.  As always, I’ll be updating the calendar throughout the month.

Latest Update: Oct. 25

Oct. 1 – Dayna KurtzThe Living Room – 7pm

Oct. 1 – Communion Club Night featuring Yacht Club DJs, Rubblebucket, Railbird, Roadkill Ghost Choir, Joseph Arthur, Willy Mason, Diane Birch, Jerzy Jung, DJ Sets by The Big P.A. and more – Rockwood Music Hall (Stages 1, 2 and 3) – 7pm

Oct. 2 – Marie MillerLiving Room – 8pm

Oct. 2 – Sasha DobsonRockwood Stage 2 – 8:15pm

Oct. 2 – Mary  GauthierHill Country – doors 7pm / show 8:30pm

Oct. 2 – Clap Your Hands Say YeahBowery Ballroom – doors 8pm /show 9pm

Oct. 2 – North of AmarilloSkinny Dennis – 9pm

Oct. 2 –  Bryan DunnThe Rockwood Music Hall – 11pm

Oct. 3 – Mikal Evans Spike Hill – 7pm

Oct. 3 – Monica “Li’l Mo” Passin – The Way Station – 8pm

Oct. 3 – Thomas Bryan Eaton with Hobson’s ChoiceSkinny Dennis – 9pm

Oct. 5 – Spotiswoode and His EnemiesThe Living Room – 11pm – 1am

Oct. 6 – Joe WhytePianos – 8pm

Oct. 7 – Tony Scherr Trio with Anton Fier and Rob Jost – The Living Room – 9pm

Oct. 7 – Jim Campilongo Trio with Chris Morrissey and Josh DionThe Living Room – 10pm

Oct. 8 – Dirty Water DogsJohn Brown Smokehouse – 7pm

Oct. 8 – Lianne SmithThe Living Room – 8pm

Oct. 8 – Aaron Lee Tasjan – 11th Street Bar – 10pm

Oct. 9 – A conversation with Linda Thompson moderated by Rick Moody plus special guest performer Teddy ThompsonThe Living Room – 8pm

Oct. 9 – Charlene KayeMercury Lounge – 10pm

Oct. 10 – Lydia Lunch, Cheetah Chrome Glen Matlock, Sylvain Sylvain The Waldos, Sic F*Cks, Tuff Darts Lenny Kaye, Richard Lloyd Andy Shernoff, Rob Duprey, Ivan Kral Dee Pop’s Private World, Faith Certain General, The Planets The Rattlers, Extra Virgin Mary Bitch Circus Allstars, Jahn Xavier, Deborah Frost Bruce Brody, Walter Steding – The Bowery Electric – 6pm

Oct. 10 – Jeremiah BirnbaumSpike Hill – 8pm

Oct. 10 – The Del-Lords, Spanking Charlene and Jimbo MathusSullivan Hall – doors 7pm / show 8pm

Oct. 10  – Jim Campilongo and HoneyfingersBarbes – 8pm

Oct. 10 – Bess RogersSubculture – 8pm

Oct. 10 – Ursa Minor – Niagara – 8:45pm

Oct. 10 – Thomas Bryan Eaton with Hobson’s ChoiceSkinny Dennis – 9pm

Oct. 10 – Aaron Lee TasjanSubculture – 10pm

Oct. 10 – Mikal EvansThe Rockwood Music Hall – 10pm

Oct. 11 – Nicole Atkins, Puss N BootsThe Bowery Electric – show 7pm

Oct. 11 – Elizabeth and The CatapultThe Living Room – 8pm

Oct. 11 – Dirty Water DogsThe Strand Smokehouse – 8pm

Oct. 11  – Jim Campilongo and HoneyfingersRodeo Bar – 10:45pm

Oct. 12 – Adam BernsteinPete’s Candy Store – 9pm

Oct. 12 – Karyn Kuhl Band – Spike Hill – 10:45pm

Oct. 13  – Jim Campilongo and Honeyfingers  – 55 Bar – 6-9pm

Oct. 14 – Milton (Record Release show) w/ Carsie Blanton –  Rockwood Stage 2 – 7pm

Oct. 14 – Those DarlinsMercury Lounge – 8pm

Oct. 14 – Spotiswoode and His EnemiesThe Living Room – 8pm (new time)

Oct. 14 – Tony Scherr Trio with Anton Fier and Rob Jost – The Living Room – 9pm

Oct. 14 – Matt KeatingThe Living Room – 9pm

Oct. 14 – Dan BernJoe’s Pub – 9:30pm

Oct. 14 – Jim Campilongo Trio with Jeff Hill and Josh DionThe Living Room – 10pm

Oct. 15 – The BongosThe Living Room – 8pm

Oct. 15 – Hannah WinklerRockwood Stage 3 – 8pm

Oct. 15 – Aaron Lee Tasjan – 11th Street Bar – 10pm

Oct. 16 – Glenn TilbrookStage 48 – show 8pm

Oct. 16 – Elizabeth & The Catapult  Rockwood Stage 2 – 7:30pm

Oct. 17 – Losers Lounge Tribute to John Lennon – Joe’s Pub – 7pm

Oct. 17 – Aaron Lee TasjanThe Rockwood Music Hall – 10pm

Oct. 17 – Losers Lounge Tribute to John Lennon – Joe’s Pub – 9:30pm

Oct. 17 – Freedy JohnstonHill Country – doors 9:30pm / show 10pm

Oct. 18 – Charlene KayeRockwood Stage 2 – 1:30pm

Oct. 18 – Aly TadrosThe Rockwood Music Hall – 2pm (new time)

Oct. 18 – Tim EastonThe Rockwood Music Hall – 6pm

Oct. 18 – Losers Lounge Tribute to John Lennon – Joe’s Pub – 7pm

Oct. 18 – Losers Lounge Tribute to John Lennon – Joe’s Pub – 9:30pm

Oct. 19 – Dirty Water DogsRadegast Hall – 3pm

Oct. 19 – Benjamin Cartel  – The Living Room – 3pm

Oct. 19 – Freedy JohnstonThe Living Room – 6pm

Oct. 19 – Jay StolarRockwood Stage 2 – 7pm

Oct. 19 – Bryan Dunn, Luke WesleyThe Rock Shop – show 7:30pm

Oct. 19 – The LocalsDesmond’s Tavern – 11pm

Oct. 20 – Joe WhyteThe Living Room (Upstairs) – 7:30pm

Oct. 20 – Jim Keller BandThe Rockwood Music Hall – 8pm

Oct. 20 – Li’l Mo and The MonicatsSkinny Dennis – 9pm

Oct. 21 – Tony Scherr Trio with Anton Fier and Rob Jost – The Living Room – 9pm

Oct. 21 – Sonya KitchellRockwood Stage 2 – 9pm

Oct. 21  – Jim Campilongo and HoneyfingersThe Living Room – 10pm

Oct. 21 –  Dirty Water DogsEar Inn – Midnight

Oct. 22 – Dirty Water DogsJohn Brown Smokehouse – 7pm

Oct. 22 – Bryn RobertsRockwood Stage 2 – 11:15pm

Oct. 24 – Andi Rae and The Back River BulliesHank’s Saloon – 8:30pm

Oct. 24 – Thomas Bryan Eaton with Hobson’s ChoiceSkinny Dennis – 9pm

Sold Out! Oct. 25 – The Waterboys and Freddie StevensonBowery Ballroom – doors 8pm /show 9pm

Update: Oct. 25 –  MiltonThe Living Room – 11:45pm

Update: Oct. 26 – Last Night of The Living Room:

Radio Free Song Club – 5-7pm, Dante Bucci – 7pm, Universal Thump – 8:30pm, Spotiswoode and His Enemies with Kenny White and Martha Redbone – 9:15pm

Oct. 27 – Rich Hinman and Adam LevyThe Rockwood Music Hall – 11pm

Oct. 28 – Eli Paperboy ReedMercury Lounge – 10pm

November and Beyond

Nov. 1 – Elizabeth & The Catapult (Tinderbox Music Festival) – Music Hall of Williamsburg – show 5pm

Nov. 1 – Drew Holcomb and The NeighborsCity Winery – doors 6pm / show 8pm

Nov. 1 – Steve Wynn and The Miracle 3The Bowery Electric – show 6:30pm

Nov. 1 – Jimmy and Immy (James Maddock and David Immergluck) – Rockwood Stage 3 – 10pm

Nov. 1 – Dirty Water DogsBar Chord – 9pm

Nov. 2 – Teddy Thompson, PoundcakeCity Winery – doors 6pm / show 8pm

Nov. 2 – Steve Earle and The Dukes, The MastersonsTown Hall – 8pm

Nov. 4 – Tony Scherr Trio with Anton Fier and Rob Jost – The Rockwood Music Hall – 9pm

Nov. 4 – Jim Campilongo Trio with Chris Morrissey and Matt JohnsonThe Rockwood Music Hall – 10pm

Nov. 7 – Rich HinmanThe Rockwood Music Hall – Midnight

Nov. 10 – Megan ReillyRodeo Bar – 9pm

Nov. 10 – Beautiful Small Machines  – Rockwood Stage 2 – 8pm (new time)

Nov. 11 – Elizabeth and The Catapult  Rockwood Stage 3 – 8pm

Nov. 11 – Dylan Fest NYC with The Cabin Down Below Band, Patrick Carney of The Black Keys, Doyle Bramhall II, Jason Isbell, Dhani Harrison, Erika Wennerstrom of Heartless Bastards, Elvis Perkins, Ruby Amanfu, Jesse Malin, Grouplove, Danny Clinch, Matt Sweeney, Amanda Shires, Chase Cohl, Jack Dishel, Steve Schiltz of Hurricane Bells, Mike G, Josh Lattanzi of The Candles, Sammy James Jr. of The Mooney Suzuki, and many more surprise guests – Bowery Ballroom – doors 8pm / show 9pm – (on sale 10/18 at Noon)

Nov. 11 – Tony Scherr Trio with Anton Fier and Rob Jost – The Rockwood Music Hall – 9pm

Nov. 11 – Dan BernJoe’s Pub – 9:30pm

Nov. 11  – Jim Campilongo and Honeyfingers  – The Rockwood Music Hall – 10pm

Nov. 12 – Danya KurtzRockwood Stage 3 – 8pm

Nov. 12 – Dylan Fest NYC with The Cabin Down Below Band, Patrick Carney of The Black Keys, Doyle Bramhall II, Jason Isbell, Dhani Harrison, Erika Wennerstrom of Heartless Bastards, Elvis Perkins, Ruby Amanfu, Craig Finn & Tad Kubler of The Hold Steady, Jesse Malin, Grouplove, Danny Clinch, Matt Sweeney, Amanda Shires, Chase Cohl, Jack Dishel, Steve Schiltz of Hurricane Bells, Mike G, Josh Lattanzi of The Candles, Sammy James Jr. of The Mooney Suzuki, The Wild Feathers, and many more surprise guests – Bowery Ballroom – doors 8pm / show 9pm – (on sale 10/18 at Noon)

Nov. 13 – EverestThe Bowery Electric – show 7:30pm

Nov. 14 – Eli Paperboy ReedUnion Pool – time TBA

Nov. 14 – Secret SomeonesRockwood Stage 2 – Time TBA

Nov. 15 – Eli Paperboy ReedUnion Pool – time TBA

Nov. 15 – James MaddockThe Cutting Room – doors 6:30pm / show 8:00pm

Nov. 18 – Elizabeth and The Catapult  Rockwood Stage 3 – 8pm

Nov. 18 – Jim Campilongo Trio with Chris Morrissey and Matt JohnsonThe Rockwood Music Hall – 10pm

Nov. 20 – Charlie FayeThe Rockwood Music Hall – 9pm

Nov. 20 – Marshall ChapmanHill Country – doors 10pm / show 10:30pm

Nov. 21 – Chip TaylorThe Cutting Room – doors 6:30pm / show 8pm

Nov. 22 – Sister Sparrow and The Dirty BirdsIrving Plaza – 7pm

Nov. 22 – Adam LevyRockwood Stage 3 – 8pm

Nov. 25 – Elizabeth and The Catapult  Rockwood Stage 3 – 8pm

Nov. 25 – Jim Campilongo with Nels ClineChris Morrissey and Matt JohnsonThe Rockwood Music Hall – 10pm

Nov. 29 – Mike Viola – Joe’s Pub – 9:30pm

Dec. 2 – Jim Campilongo Trio with Chris Morrissey and Josh DionThe Rockwood Music Hall – 10pm

Dec. 6 – Chris Stamey and Peter HolsappleThe Bell House – doors 7:30pm / show 8:30pm

Dec. 9 – Jim Campilongo Trio with Chris Morrissey and Josh DionThe Rockwood Music Hall – 10pm

Dec. 11 – Puss N BootsThe Bell House – doors 7:30pm / show 8:30pm

Dec. 18 – Phosphorescent (solo) – Music Hall of Williamsburg – doors 8pm / show 9pm

Dec. 21 – Phosphorescent (full band) – Music Hall of Williamsburg – doors 8pm / show 9pm

Dec. 26 – Willie NileHighline Ballroom – doors 6pm / show 8pm

Dec. 30 – Jim Campilongo Trio with Chris Morrissey and Josh DionThe Rockwood Music Hall – 10pm


Advance Planning: September 2013 Music Calendar

August 29, 2013

calendar2

Here’s the September, 2013 Now I’ve Heard Everything Music Calendar.  Most events on the calendar are free or low cost and no shows having tickets starting at more than $40 are listed.  As always, there are shows yet to be announced. As those additional shows are made public during the month they will be noted in a separate post and also added here.

Latest Update: Sept. 28

Sept. 2 – Elizabeth & The CatapultRockwood Stage 2 – 8pm

Sept. 2 – Tony Scherr Trio with Anton Fier and Rob Jost – The Living Room – 9pm

Sept. 2 – Jim Campilongo Trio with Hagar Ben-Ari and Josh DionThe Living Room – 10pm

Sept. 3 – Bucky HayesThe Way Station – 9pm

Sept. 4 – Megan ReillyThe Living Room – 7pm

Sept. 4 – Glen Tilbrook (plus opening act to be announced) – The Bowery Electric Map Room – doors 7pm / show 7:30pm (tickets at door sold on a first come first served basis)

Sept. 4 – Brian DunneThe Rockwood Music Hall – 11pm

Sept. 4 – Bryan DunnThe Rockwood Music Hall – Midnight

Sept. 5 – World PartyCity Winery – doors 6pm / show 8pm

Sept. 5 – Joe WhyteThe Rockwood Music Hall – 8pm

Sept. 5 – Dirty Water DogsRodeo Bar – 9:30pm

Sept. 6 – World PartyCity Winery – doors 6pm / show 8pm

Sept. 6 – Allison Weiss, Secret Someones and The Bright SilenceThe Knitting Factory – doors 7:30pm / show 8pm

Sept. 6 – Charlene KayeCameo – show 8pm

Sept. 7 – Glen TilbrookCity Winery – doors 6pm / show 8pm

Sept. 7 – Jay StolarRockwood Stage 2 – 9pm

Sept. 8  – Jim Campilongo and Honeyfingers (Jonny Lam – steel guitar, Luca Benedetti – guitar, Jim Campilongo – guitar, Catherine Popper – bass)  – 55 Bar – 6pm

Sept.  8 – An Evening with Bucky Hayes, Hobson’s Choice & The Humdrums (Proceeds to benefit Mike Gross) – Rockwood Stage 2 – 7pm

Sept. 8 – Glen TilbrookCity Winery – doors 6pm / show 8pm

Sept. 9 – Tony Scherr Trio with Anton Fier and Rob Jost – The Living Room – 9pm

Sept. 9  – Jim Campilongo and Honeyfingers (Jonny Lam – steel guitar, Luca Benedetti – guitar, Jim Campilongo – guitar, Catherine Popper – bass)  – The Living Room – 10pm

Sept. 9 – My Pet DragonThe Rockwood Music Hall – 10pm

Sept. 10 – Robbie Fulks and Jenny ScheinmanBarbes – 7pm

Sept. 10 – Bucky HayesThe Way Station – 9pm

Sept. 10 – Tribute to country music great George Jones hosted by Boo and Elena of The Demolition String Band with Michael Santoro on bass, Jon Graboff on pedal steel and Tony Leone on drums, with Michael Daves Queen Esther, Laura Cantrell, , Gene Casey, Danny Weiss Teddy Thompson, Liz Tormes, Fiona Mcbain, Thirsty Dave Hansen, Diego Britt, Fran Leadon, Jan Bell, Jack Grace, Jim Mastro, Daria Grace, Mary Olive Ebeneezer Smith, Mathew Grime, Charlene McPherson, Drina Lessard Seay, Monica Passin, Sean Kershaw, Sheriff Uncle Bob, David Michael Weiss, and Shannon Brown Rodeo Bar – 9pm

Sept. 10 – Sasha DobsonThe Rockwood Music Hall – 9pm

Sept. 11 – Freddie StevensonThe Rockwood Music Hall – 8pm

Sept. 11 – Elliott Murphy (solo) – Rockwood Stage 3 – 8pm

Sept. 11 – The Both (Aimee Mann and Ted Leo) – The Bell House – doors 8pm / show 9pm

Sept. 12 – Elizabeth & The CatapultIrving Plaza – 8pm

Sept. 12 – Miss Tess and The Talkbacks and Thomas Bryan Eaton and Hobson’s ChoiceUnion Hall – 8pm

Sept. 12 – Keren AnnLittlefield – doors 8pm / show 9pm

Sept. 12 – Charlene KayeThe Rockwood Music Hall – 10pm

Sept. 13 – Wesley Stace’s Cabinet of Wonders with Black Prairie, Janeane Garofalo, Garland Jeffreys, Keren Ann, Jim Lauderdale, Jon Mooallem and Jon Ronson – City Winery – doors 6pm / show 8pm

Sept. 13 – Michaela AnneHighline Ballroom – doors 6pm / show 8pm

Sept. 13 –  Julia HaltiganThe Rockwood Music Hall – 11pm

Sept. 13 – Dave LutherThe Rockwood Music Hall – Midnight

Sept. 14 – Jahn Xavier and the Bowerytones- Arlene’s Grocery – 11pm

Sept. 15 – James MaddockRockwood Stage 2 – 3:30pm

Sept. 15 – Thomas Bryan Eaton with Hobson’s ChoiceSkinny Dennis – 9pm

Sept. 16 – Jim Campilongo Trio with Hagar Ben-Ari and Josh DionThe Living Room – 10pm

Sept. 17 – Bucky HayesThe Way Station – 9pm

Sept. 17 – Sarah Lee Guthrie and Johnny IrionMercury Lounge – 11pm

Sept. 18 – MancieThe Rock Shop – show 7:30

Sept. 18 – Robbie FulksMercury Lounge – 8pm

Sept. 18 – Freedy JohnstonLittlefield – doors 7pm / show 8pm

Sept. 18 – North of AmarilloSkinny Dennis – 9pm

Sept. 19 – Laura VeirsMercury Lounge – 8pm

Sept. 19 – Sad Bastards of Brooklyn – 11th Street Bar – 8pm

Sept. 20 – Jenny Owen YoungsUnion Hall – doors 8pm / show 8:30pm

Sept. 21 – Bushwick Book Club and Hip Hop Book Club present original music inspired by A Tree Grows in Brooklyn  – Prospect Park Bandshell – 2pm

Sept. 21 – My Pet DragonThe Rockwood Music Hall – 10pm

Sept. 22 – The Lascivious BiddiesRockwood Stage 3 – 8pm

Sept. 22 – Thomas Bryan Eaton with Hobson’s ChoiceSkinny Dennis – 9pm

Sept. 23 – Garland Jeffreys (Album Release Show) – Rockwood Stage 2 – 7pm

Sept. 23 – Tony Scherr Trio with Anton Fier and Rob Jost – The Living Room – 9pm

Sept. 23 – Jim Campilongo Trio with Chris Morrissey and Josh DionThe Living Room – 10pm

Sept. 23 – Eli Paperboy ReedMercury Lounge – 10pm

Sept. 24 – Radio Free Song ClubThe Living Room – 6-8pm

Sept. 24 – Bucky HayesThe Way Station – 9pm

Sept. 25 – North of AmarilloSkinny Dennis – 9pm

Sept. 25 – Bryan DunnThe Rockwood Music Hall – 11pm

Sept. 25 – Nick AfricanoThe Rockwood Music Hall – Midnight

Sept. 26 – Neko CaseRadio City Music Hall – doors 7pm / show 8pm

Sept. 26 – Jon Dee Graham with Mike June – The Living Room – 8pm

Sept. 27 – Richard Thompson, Teddy ThompsonTown Hall – 8pm

Sept. 28 – Jessie KilgussThe Rock Shop – 8pm

Update: Sept. 28 – Aaron Lee Tasjan, Chris Morrissey, Anton Fier – Rockwood Stage 2 – 10pm (new time)

Sept. 29 – Field of Stars with Monica “Li’l Mo” Passin, Jahn Xavier, Dina Regine, and George GilmoreTreehouse at 2A – 9pm

Sept. 29 – Spotiswoode and His EnemiesThe Living Room – 9pm

Sept. 29 – Thomas Bryan Eaton with Hobson’s ChoiceSkinny Dennis – 9pm

Sept. 30 – Tony Scherr Trio with Anton Fier and Rob Jost – The Living Room – 9pm

Sept. 30 – Jim Campilongo Trio with Chris Morrissey and Josh DionThe Living Room – 10pm

October and Beyond

Oct. 1 – Dayna KurtzThe Living Room – 7pm

Oct. 1 – Communion Club Night featuring Yacht Club DJs, Rubblebucket, Railbird, Roadkill Ghost Choir, Joseph Arthur, Willy Mason, Diane Birch, Jerzy Jung, DJ Sets by The Big P.A. and more – Rockwood Music Hall (Stages 1, 2 and 3) – 7pm

Oct. 2 – Marie MillerLiving Room – 8pm

Oct. 2 – Sasha DobsonRockwood Stage 2 – 8:15pm

Oct. 2 – Mary  GauthierHill Country – doors 7pm / show 8:30pm

Oct. 2 – Clap Your Hands Say YeahBowery Ballroom – doors 8pm /show 9pm

Oct. 2 – North of AmarilloSkinny Dennis – 9pm

Oct. 2 –  Bryan DunnThe Rockwood Music Hall – 11pm

Oct. 3 – Monica “Li’l Mo” Passin – The Way Station – 8pm

Oct. 3 – Thomas Bryan Eaton with Hobson’s ChoiceSkinny Dennis – 9pm

Oct. 5 – Spotiswoode and His EnemiesThe Living Room – 11pm – 1am

Oct. 7 – Tony Scherr Trio with Anton Fier and Rob Jost – The Living Room – 9pm

Oct. 7 – Jim Campilongo Trio with Chris Morrissey and Josh DionThe Living Room – 10pm

Oct. 8 – Lianne SmithThe Living Room – 8pm

Oct. 10 – Jeremiah BirnbaumSpike Hill – 8pm

Oct. 10 – The Del-Lords, Spanking Charlene and Jimbo MathusSullivan Hall – doors 7pm / show 8pm

Oct. 10 – Thomas Bryan Eaton with Hobson’s ChoiceSkinny Dennis – 9pm

Oct. 11 – Nicole Atkins, Puss N BootsThe Bowery Electric – show 7pm

Oct. 14 – Milton (Record Release show) w/ Carsie Blanton –  Rockwood Stage 2 – 7pm

Oct. 14 – Spotiswoode and His EnemiesThe Living Room – 8pm (new time)

Oct. 14 – Tony Scherr Trio with Anton Fier and Rob Jost – The Living Room – 9pm

Oct. 14 – Dan BernJoe’s Pub – 9:30pm

Oct. 14 – Jim Campilongo Trio with Chris Morrissey and Josh DionThe Living Room – 10pm

Oct. 17 – Losers Lounge Tribute to John Lennon – Joe’s Pub – 7pm

Oct. 17 – Losers Lounge Tribute to John Lennon – Joe’s Pub – 9:30pm

Oct. 17 – Freedy JohnstonHill Country – doors 9:30pm / show 10pm

Oct. 18 – Losers Lounge Tribute to John Lennon – Joe’s Pub – 7pm

Oct. 18 – Bryan Dunn, Luke WesleyThe Rock Shop – show 7:30pm

Oct. 18 – Losers Lounge Tribute to John Lennon – Joe’s Pub – 9:30pm

Oct. 19 – Losers Lounge Tribute to John Lennon – Joe’s Pub – 9pm

Oct. 20 – Li’l Mo and The MonicatsSkinny Dennis – 9pm

Oct. 21 – Tony Scherr Trio with Anton Fier and Rob Jost – The Living Room – 9pm

Oct. 21  – Jim Campilongo and Honeyfingers (Jonny Lam – steel guitar, Luca Benedetti – guitar, Jim Campilongo – guitar, David Speranza – bass)  – The Living Room – 10pm

Oct. 24 – Thomas Bryan Eaton with Hobson’s ChoiceSkinny Dennis – 9pm

Oct. 25 – The Waterboys and Freddie StevensonBowery Ballroom – doors 8pm /show 9pm

Oct. 26 – Spotiswoode and His EnemiesThe Living Room – 9pm

Oct. 28 – Eli Paperboy ReedMercury Lounge – 10pm

Nov. 1 – Drew Holcomb and The NeighborsCity Winery – doors 6pm / show 8pm

Nov. 1 – Steve Wynn and The Miracle 3The Bowery Electric – show 7:30pm

Nov. 2 – Steve Earle and The Dukes, The MastersonsTown Hall – 8pm

Nov. 11 – Dan BernJoe’s Pub – 9:30pm

Nov. 15 – James MaddockThe Cutting Room – doors 6:30pm / show 8:00pm

Nov. 22 – Sister Sparrow and The Dirty BirdsIrving Plaza – 7pm

Nov. 29 – Mike Viola – Joe’s Pub – 9:30pm

Dec. 18 – Phosphorescent (solo) – Music Hall of Williamsburg – doors 8pm / show 9pm

Dec. 21 – Phosphorescent (full band) – Music Hall of Williamsburg – doors 8pm / show 9pm


Advance Planning: August 2013 Music Calendar

July 29, 2013

calendar2

Here’s the August, 2013 Now I’ve Heard Everything Music Calendar.  Most events on the calendar are free or low cost and no shows having tickets starting at more than $40 are listed.  August begins with a big night, and then looks to be a little thinner than usual.  We’ll see if that’s so, because, as always, there are shows yet to be announced. As those additional shows are made public during the month they will be noted in a separate post and also added here.

Latest Update: August 30

Aug. 1 – Jeff Litman, Paul Maddison, Bryan DunnThe Rock Shop – 7:30pm

Aug. 1 – Spanking CharleneFontana’s – 8pm

Aug. 1 – James MaddockThe Cutting Room – doors 6:30pm / show 8pm

Aug. 1 – The New Ponies – Skinny Dennis – 9pm

Aug. 1 – Chip TaylorHill Country – doors 9:30pm / show 10pm

Aug. 1 – Nick AfricanoRockwood Stage 2 – 11:30pm

Aug. 3 – Li’l Mo and The Monicats (brunch set before Coal Miner’s Daughter) – Nitehawk Cinema – 11:30am

Aug. 4 – Li’l Mo and The Monicats (brunch set before Coal Miner’s Daughter) – Nitehawk Cinema – 11:30am

Aug. 5 – Tony Scherr Trio with Anton Fier and Rob Jost – The Living Room – 9pm

Aug. 5 – Jim Campilongo Trio with Chris Morrissey and Josh DionThe Living Room – 10pm

Aug. 6 – Sasha Dobson (solo) – Rockwood Music Hall – 9pm

Aug. 6 – Kelly JonesLiving Room – 10pm New Time

Aug. 6 – Miss Tess (9pm), Julia Haltigan (10pm) – 11th Street Bar

Aug. 8 – Susan Cagle and Elizabeth and The CatapultGlasslands – doors 8:30pm

Aug. 9 – Chuck Prophet and MiltonThe Bell House – doors 8pm / show 9pm

Aug. 10 – Nick Lowe, Jason Isbell and Rockin’ Rockabilly Revue with James Burton, Charlie Gracie, Sleepy LaBeef, Johnny Powers, and Gene Summers – Lincoln Center Out of Doors (Damrosch Park Bandshell) – 6pm

Aug. 10 –  They Might Be GiantsCelebrate Brooklyn (Prospect Park Bandshell) – gates 6:30pm / show 7:30pm

Aug. 11 – Drivin’ ‘N’ Cryin’Mercury Lounge – 8pm

Aug. 12 – Tony Scherr Trio with Anton Fier and Rob Jost – The Living Room – 9pm

Aug. 12 – Jim Campilongo Trio with Chris Morrissey and Josh DionThe Living Room – 10pm

Aug. 13 – James MaddockRockwood Stage 3 – 8pm

Aug. 13 – MancieHank’s Saloon – 8pm

Aug. 13 – Miss Tess (9pm), Julia Haltigan (10pm) – 11th Street Bar

Aug. 13 – Aaron Lee TasjanThe Rockwood Music Hall – Midnight

Aug. 14 – Rich HinmanThe Rockwood Music Hall – 7pm

Aug. 14 – Freedy JohnstonJoe’s Pub – 7:30pm

Aug. 14 – Luella and The SunMercury Lounge – 8pm

Aug. 15 – Bucky HayesThe Rockwood Music Hall – 7pm

Aug. 16 – Mike FarrisMercury Lounge – 8:30pm

Aug. 18 – Aly TadrosThe Rockwood Music Hall – 8pm

Aug. 18 – Andi Rae and The Back River BulliesThe Rockwood Music Hall – 9pm

Aug. 18  – Jim Campilongo and Honeyfingers (Jonny Lam – steel guitar, Luca Benedetti – guitar, Jim Campilongo – guitar, Roy Williams – guitar, – Dave Speranza – bass, Nick Anderson  – drums) – Barbes – 9pm

Aug. 18 – The Demolition String Band (Elena Skye and Boo Reiners duo) – Treehouse at 2A – 10pm,

Aug. 19 – Tony Scherr Trio with Anton Fier and Rob Jost – The Living Room – 9pm

Aug. 19 – Jim Campilongo Trio with Chris Morrissey and Josh DionThe Living Room – 10pm

Aug. 19 – WilderlandsRockwood Stage 2 – 10pm

Aug. 20 – Willy MasonRockwood Stage 2 – 7pm

Aug. 20 – Miss Tess (9pm), Julia Haltigan (10pm) – 11th Street Bar

Aug. 21 – James MaddockRockwood Stage 3 – 8pm

Aug. 21 – PoundcakeSkinny Dennis – 9pm

Aug. 21 – Aly TadrosJoe’s Pub – 9:30pm

Aug. 21 – Charlie Faye (Record Release Show) – The Rockwood Music Hall – 10pm

Aug. 21 – Harper BlynnRockwood Stage 2 – 10pm

Aug. 22 – Julia HaltiganRockwood Stage 2 – 9:30pm

Aug. 22 – Bonnie WhitmoreThe Rock Shop – show 7:30pm

Sold Out! Aug. 23 – Black KidsMercury Lounge – 8:30pm

Aug. 23 – The New Ponies – The Living Room – 11pm

Aug. 24 – Black KidsGlasslands – show 11:30pm

Aug. 25 – Dan BernCity Winery – doors 6pm / show 8pm

Aug. 25 – Candy and Women – Treehouse at 2A – 9pm

Aug. 26 – Tony Scherr Trio with Anton Fier and Rob Jost – The Living Room – 9pm

Aug. 26 – Jim Campilongo Trio with Hagar Ben-Ari and Josh DionThe Living Room – 10pm

Aug. 26 – Jim KellerRockwood Music Hall – 11pm

August 27 – Carolyn Wonderland and Sasha Dobson – 5th Annual Hudson Square Music & Wine Festival (in the parking lot behind City Winery) – 5 -7:30pm

Aug. 27 – Elizabeth and The CatapultRockwood Stage 2 – 8:30

Aug. 27 –  Sonya KitchellRockwood Stage 2 – 9:30

Aug. 27 – Miss Tess (9pm), Julia Haltigan (10pm) – 11th Street Bar

Aug. 28 – James MaddockRockwood Stage 3 – 8pm

Aug. 29 – PoundcakeThe Bitter End – 8pm

Aug. 29 – Ursa MinorThe Living Room – 9pm

Aug. 29 – Sasha Dobson with Joel Hamilton- The Living Room – 10pm

Aug. 30 – The Benefit Concert for Po’Boy and Tiny (A Benefit for Matthew Polashek and Son) with Brandi and the Alexanders, The Pin Ups, Mary Lee Kortes, Eric “Roscoe” Ambel, Gringoman with special guest drummer Sim Cain, Spanking Charlene, Mike Murray, Briana Davis and many special guests still to be announced – The Cutting Room – 6:30pm

Aug. 30 – Ana Egge and The OhiomenHill Country – 9:30ppm

Aug. 30 – Brooklyn Boogaloo Blowout – 55 Bar – 10pm

September and Beyond

Sept. 5 – World PartyCity Winery – doors 6pm / show 8pm

Sept. 5 – Joe WhyteThe Rockwood Music Hall – 8pm

Sept. 6 – World PartyCity Winery – doors 6pm / show 8pm

Sept. 6 – Allison Weiss, Secret Someones and The Bright SilenceThe Knitting Factory – doors 7:30pm / show 8pm

Sept. 7 – Glen TilbrookCity Winery – doors 6pm / show 8pm

Sept. 8  – Jim Campilongo and Honeyfingers (Jonny Lam – steel guitar, Luca Benedetti – guitar, Jim Campilongo – guitar, Catherine Popper – bass)  – 55 Bar – 6pm

Sept.  8 – An Evening with Bucky Hayes, Hobson’s Choice & The Humdrums (Proceeds to benefit Mike Gross) – Rockwood Stage 2 – 7pm

Sept. 8 – Glen TilbrookCity Winery – doors 6pm / show 8pm

Sept. 9  – Jim Campilongo and Honeyfingers (Jonny Lam – steel guitar, Luca Benedetti – guitar, Jim Campilongo – guitar, Catherine Popper – bass)  – The Living Room – 10pm

Sept. 11 – Freddie StevensonThe Rockwood Music Hall – 8pm

Sept. 11 – The Both (Aimee Mann and Ted Leo) – The Bell House – doors 8pm / show 9pm

Sept. 12 – Miss Tess and The Talkbacks and Thomas Bryan Eaton and Hobson’s ChoiceUnion Hall – 8pm

Sept. 12 – Keren AnnLittlefield – doors 8pm / show 9pm

Sept. 17 – Sarah Lee Guthrie and Johnny IrionMercury Lounge – 11pm

Sept. 18 – Robbie FulksMercury Lounge – 8pm

Sept. 19 – Laura VeirsMercury Lounge – 8pm

Sept. 20 – Jenny Owen YoungsUnion Hall – doors 8pm / show 8:30pm

Sept. 23 – Garland JeffreysRockwood Stage 2 – 7pm

Sept. 28 – Jessie KilgussThe Rock Shop – 8pm

Oct. 2 – Clap Your Hands Say YeahBowery Ballroom – doors 8pm /show 9pm

Oct. 2 – Mary  GauthierHill Country – doors 7pm / show 8pm

Oct. 17 – Losers Lounge Tribute to John Lennon – Joe’s Pub – 7pm

Oct. 17 – Losers Lounge Tribute to John Lennon – Joe’s Pub – 9:30pm

Oct. 18 – Losers Lounge Tribute to John Lennon – Joe’s Pub – 7pm

Oct. 18 – Losers Lounge Tribute to John Lennon – Joe’s Pub – 9:30pm

Oct. 19 – Losers Lounge Tribute to John Lennon – Joe’s Pub – 9pm

Oct. 25 – The Waterboys and Freddie StevensonBowery Ballroom – doors 8pm /show 9pm

Nov. 15 – James MaddockThe Cutting Room – doors 6:30pm / show 8:00pm

Nov. 15 – HoundmouthMercury Lounge – 9pm

Nov. 16 – HoundmouthMercury Lounge – Midnight

Nov. 22 – Sister Sparrow and The Dirty BirdsIrving Plaza – 7pm

Dec. 18 – Phosphorescent (solo) – Music Hall of Williamsburg – doors 8pm / show 9pm

Sold Out! Dec. 19 – Phosphorescent (full band) – Music Hall of Williamsburg – doors 8pm / show 9pm

Dec. 20 – Phosphorescent (full band) – Music Hall of Williamsburg – doors 8pm / show 9pm


Advance Planning: February 2013 Music Calendar

January 28, 2013

calendar2

Here’s the February 2013 Now I’ve Heard Everything Music Calendar.  Most events on the calendar are free or low cost and no shows which has tickets which start at more than $40 are listed.  The calendar is always a work in progress and as additional shows are announced during the month they will be noted in a separate post and also added here.  Even though I said this last month, this is the last month the The Living Room will be open in its current location, and I expect that its current schedule will have some additional shows added.

Feb. 1 – Mad Dogs and Dominos – Tribute To The Music And Musical Tree Of Delaney & Bonnie, Derek And The Dominos, Joe Cocker, solo George Harrison, Leon Russell and their creative roots with:
John Leventhal, Jim Boggia, James Maddock, Zev Katz, Blue Lou Marini, Christine Ohlman, Shawn Pelton, Tabitha Fair, Rich Pagano, Elaine Caswell, Marc Copely, Craig Dreyer, Fred Walcott, Jeff Kievit, Brian Mitchell, Tawatha, Kevin Bents, “D-Train” Williams and many more – Highline Ballroom – doors 6pm / show 7:30pm

Feb. 2 – New PoniesKamara Thomas and the Ghost GamblersAlana Amram and The Rough Gems, Elijah Ocean  – The Gutter – 9pm

Feb. 2 – Jay StolarRockwood Stage 2 – 10pm

Feb. 2 – NickCaseyLiving Room – 10pm

Feb. 2 – The Ramblers – Living Room – 11pm

Feb. 3 – RobFest: Alyssa Graham, Michael Bellar, Joy Askew, Ken Webb, So Brown, Serena Jost, Michelle Casillas and more celebrate Rob Jost and Rob DiPietro  – The Living Room – 8pm

Feb. 4 – Tony Scherr w/ Anton Fier and Rob Jost – The Living Room – 9pm

Feb. 4 – Jim Campilongo Quartet with Peter Remm, Jay Foote and Ramblin’ Rob Heath – The Living Room – 9pm

Feb. 5 – Joe WhyteRockwood Music Hall – 8pm

Feb. 5 – Freddie Stevenson Rockwood Music Hall – 9pm

Feb. 6 – Radio Free Song Club with Dave Schramm, Konrad Meissner, Mark Spencer,  JD Foster, Andy Burton, Laura Cantrell, Kate JacobsJody HarrisDon Piper and guests Amy Allison, Ed Rogers and Peter StampfelThe Living Room – 6-8pm

Feb. 6 – Carrie Rodriguez Rockwood Stage 2 – 7pm

Feb. 6 – Karlie Bruce, Nicole Atkins Julia Haltigan and Kelli ScarrThe Way Station – 9pm

Feb. 6 – Malefactors of Great Wealth Rockwood Music Hall – Midnight

Feb. 7 – Willy Mason w/Special GuestRockwood Music Hall Stage 2 – 8pm

Feb. 7 – Chris Cubeta – Living Room – 8pm

Feb. 7 – Demolition String Band –  Living Room – 10pm

Sold Out! Feb. 8 – Nicole AtkinsRubin Museum of Art – 7pm

Feb. 8 – James Maddock (Record Release Show) – Rockwood Music Hall Stage 2 – 7:30pm

Feb. 8 – Rich Hinman Rockwood Music Hall – Midnight

Feb. 9 – James Maddock (Record Release Show) – Rockwood Music Hall Stage 2 – 7:30pm

Feb. 10 – Honky Tonk Happy Hour with Kamara Thomas and The Ghost GamblersThe Living Room – 4-7pm

Feb. 10 – Erez and The EndThe Rock Shop – show 7:30pm

Feb. 11 – Tony Scherr w/ Anton Fier & Rob Jost – The Living Room – 9pm

Feb. 11 – Jim Campilongo Quartet w/ Peter Remm, Jay Foote and Ramblin’ Rob Heath – The Living Room – 9pm

Feb. 12 – Bruce Robison and Kelly WillisJoe’s Pub – 7pm

Feb. 12 – Julia Haltigan11th Street Bar – 9pm

Feb. 12 – Bryan DunnPete’s Candy Store – 10pm

Feb. 13 – Courtney Lee Adams Jr.Two Moon Art House and Cafe – show 7pm

Feb. 13 – Forge the Bell, Katie Mullins and Kelli ScarrThe Way Station – 9pm

Feb. 13 – The MastersonsThe Living Room – 11pm

Feb. 14 – Amy SpeaceRockwood Music Hall – 7pm

Feb. 14 – Richard JulianRockwood Music Hall – 9pm

Feb. 15 – Deni Bonet92YTribeca – show 7:30pm

Feb. 15 – Jill Sobule – Union Hall – show 9pm

Feb. 15 – MiltonThe Living Room – 9pm

Feb. 16 – Nick AfricanoThe Living Room – 8pm

Feb. 16 – Alana Amram and The Rough GemsBrooklyn Rod and Gun – 9pm

Feb. 16 – Chris StameyJoe’s Pub – 9:30pm

Feb. 16 – Spanking Charlene (Annual Love Sucks show) – Ding Dong Lounge – 11pm

Feb. 17 – Red MollyCity Winery – doors 6pm / show 8pm

Feb. 17- Lianne SmithThe Living Room – 7pm

Feb. 18 – Sasha DobsonThe Living Room – 8pm

Feb. 19 – Charlie FayeRockwood Music Hall – 8pm

Feb. 19 – Jonathan RichmanThe Bell House – doors 8pm / show 9pm

Feb. 19 – Freddie Stevenson Rockwood Music Hall – 9pm

Feb. 19 – Full Vinyl, Volume 14: Motown Vs. StaxRockwood Stage 2 – 11pm

Feb. 20 – Jonathan RichmanThe Bell House – doors 8pm / show 9pm

Feb. 20 – Misty Boyce, Sidecar (Amy Merrill & Rich Hinman) and  Kelli ScarrThe Way Station – 9pm

Feb. 20 – Kamara Thomas and The Ghost GamblersSpike Hill – 10pm

Feb. 20 – Bryan DunnRockwood Music Hall – 11pm

Feb. 21 – Demolition String BandRodeo Bar – 9:30pm

Feb. 22 – Freedy Johnston – Rubin Museum of Art – 7pm

Feb. 25 – Scott SteinRockwood Music Hall – 7pm

Feb. 25 – PoundcakeCity Winery – doors 6pm / show 8pm

Feb. 26 – Patrice PikeRockwood Music Hall – 8pm

Feb. 26 – Michaela AnneRockwood Music Hall – 9pm

Update: Feb. 26 – Jim KellerSpike Hill – 10pm

Feb. 27 – Ember SchragAlana Amram and  Kelli ScarrThe Way Station – 9pm

Feb. 27 – Nick Africano – Rockwood Music Hall – Midnight

Feb. 28 – Charlene Kaye, Alexz Johnson, Jay Stolar and Misty BoyceHighline Ballroom – doors 6pm / show 7pm

March and Beyond

Mar. 2 – Sister Sparrow and The Dirty BirdsBowery Ballroom – doors 8pm / show 9pm

Update: Mar. 3 – Andi Rae and the Back River BulliesRockwood Music Hall – 8pm

Update: Mar. 3 – NickCaseyRockwood Stage 2 – 9pm

Update: Mar. 4 – John Kengla Rockwood Music Hall – 8pm

Update: Mar. 5 – Rich Hinman Rockwood Music Hall – 11pm

Mar. 6 – Madi DiazMercury Lounge – doors 6:30pm / show 7:30pm

Mar. 6 – Julia HaltiganRockwood Music Hall Stage 2 – 9:30

Mar. 7 – Alana Amram and The Rough GemsJoe’s Pub – 9:30pm

Mar. 9 – Red Wanting BlueBowery Ballroom – 9pm

Update: Mar. 13 – Freddie Stevenson Rockwood Music Hall – 9pm

Mar. 14 – Amy CorreiaJoe’s Pub – 9:30pm

Mar. 15 – The DamnwellsBowery Ballroom – doors 8pm / show 9pm

Mar. 15 – Christine Ohlman and Rebel MontezHill Country – doors 10pm /show 10:30pm

Update: Mar. 17 – James Maddock – Rockwood Stage 2 – 3pm

Mar. 19 – Camera ObscuraLe Poisson Rouge – 8pm

Mar. 20 – The Waterboys Present An Appointment With Mr YeatsTown Hall – 8pm

Mar. 21 – Ana EggeJalopy – 9pm

Update: Mar. 26 – Jill Andrews – Rockwood Stage 2 – 9:30pm

Mar. 27 – Nick Africano – Rockwood Music Hall – Midnight

Mar. 28 – Julia Haltigan and Kendra Morris Do Solo – Rockwood Music Hall – 9-11pm

Mar. 29 – Eric Andersen – Rubin Museum of Art – 7pm

Mar. 30 – Caitlin RoseUnion Hall – doors 8pm

Mar. 31 – Kinky FriedmanCity Winery – doors 7pm / show 8pm

Apr. 1 – Caitlin RoseMercury Lounge – doors 6:30pm / show 7:30pm

 Update: Apr. 3 – Willie Nile – Joe’s Pub – 7pm

Update: Apr. 16 – Amy Speace  (CD Release Show) – Joe’s Pub – 9:30

Apr. 18 – Losers Lounge Tribute to Elvis Costello – Joe’s Pub – 7pm

Apr. 18 – Phosphorescent – Bowery Ballroom – 8pm

Apr. 19 – Losers Lounge Tribute to Elvis Costello – Joe’s Pub – 7pm

Apr. 19 – Losers Lounge Tribute to Elvis Costello – Joe’s Pub – 9:30pm

Apr. 20 – Losers Lounge Tribute to Elvis Costello – Joe’s Pub – 6:30pm

Apr. 20 – Losers Lounge Tribute to Elvis Costello – Joe’s Pub – 9pm

May 10 – Hayes Carll – City Winery – doors 6pm / show 8pm


Advance Planning: January 2013 Music Calendar

December 31, 2012

calendar2Here’s the January 2013 Now I’ve Heard Everything Music Calendar.  Most events on the calendar are free or low cost and no shows which has tickets which start at more than $40 are listed.  The calendar is always a work in progress and as additional shows are announced during the month they will be noted in a separate post and also added here.  This is the last month the The Living Room will be open in its current location, and I expect that its current schedule will have some additional shows added.

Jan. 1 – 9th Annual Hank-O-Rama honoring Hank Williams with Lenny Kaye on pedal steel, Claudia Chopek on fiddle, and Tammy Faye Starlite, Jack Grace, Tom Clarke, Travis Whitelaw, Shannon Brown, Karen Hudson and Sean Kershaw – Rodeo Bar – 2pm

Jan. 2 – Bryan DunnRockwood Music Hall – 10pm

Jan. 2 – Arum Rae – Rockwood Music Hall – 11pm

Jan. 3 – Jodi ShawRockwood Music Hall – 7pm

Jan. 3 – Hobson’s Choice, The New Ponies, Mikal Evans –  Spike Hill – 8pm

Jan. 3 – Puss N Boots (So Brown opens) – The Bell House – doors 8pm / show 9pm

Jan. 3 – Julia Haltigan – Rockwood Music Hall Stage 2 – 10:30pm

Jan. 4 – Sad Bastard (Charlene and Mo from Spanking Charlene) – ZirZamin – 6:30pm

Jan. 4 – James Maddock – Rockwood Music Hall Stage 2 – 7:30pm

Jan. 5 – Michaela AnneJalopy – 8:45pm

Jan. 5 – Alex Battles & The Whisky RebellionJalopy – 9:45pm

Jan. 5 – (is) boyRockwood Music Hall Stage 2 – 12:30am

Jan. 7 – Leslie MendelsonRockwood Music Hall Stage 2 – 9pm

Jan. 7 – Rich Hinman –  Rockwood Music Hall – 11pm

Jan. 8 – Ana Egge –  Rockwood Music Hall – 8pm

Jan. 8 – Sexy Badass Girl Rock Fest with MancieKnitting Factory – show 8pm

Jan. 8 – Freddie Stevenson –  Rockwood Music Hall – 9pm

Jan. 8 – Rumours Live – A Fleetwood Mac Tribute – Littlefield – 11pm

Jan. 9 – Bryan Dunn – Spike Hill – show 8pm

Jan 9 – Alana Amram and The Rough GemsUnion Pool – show 8pm

Jan. 10 – Kevn Kinney and The Truckstop Revival featuring: Aaron Lee Tasjan, The Mastersons, Brett Bass, Anton FierRockwood Music Hall Stage 2 – 11:45pm

Jan. 11 – Erez and The EndNational Underground – 9pm

Jan. 12 – Dayna KurtzThe Living Room – 9pm

Jan. 13 – The Good Lovelies – The Living Room – 8pm

Jan. 13 – Shepapalooza 3 featuring Luke Wesley, Bryan Dunn and Fife & DromRockwood Music Hall – 9pm

Jan. 13 – Jay StolarRockwood Music Hall Stage 2 – 9pm

Jan. 13 – Jeremiah BirnbaumRockwood Music Hall – Midnight

Jan. 14 – Nellie McKay w/ BandRockwood Music Hall Stage 2 – 7pm

Jan. 15 – Aly TadrosRockwood Music Hall Stage 2 – 7pm

Jan. 15 – Ana Egge –  Rockwood Music Hall – 8 pm

Jan. 15 – Full Vinyl Rockwood Music Hall Stage 2 – 11pm

Jan. 15 – Thomas Bryan EatonPete’s Candy Sore – 11pm

Jan. 16 – Kelli ScarrThe Way Station – 9pm

Jan. 17 – Puss N Boots plus The Parkington Sisters – The Bell House – doors 8pm / show 8:30pm

Jan. 17 – Bucky HayesBar 4 – 9pm

Jan. 17 – Demolition String BandHill Country – 9:30pm

Jan. 18 – Garland JeffreysHighline Ballroom – doors 6pm / show 8pm

Jan. 18 – Alejandro Escovedo and The MastersonsCity Winery – doors 6pm / show 8pm

Jan. 18 – Serena JeanHill Country – 9:30pm

Jan. 19 – Alejandro Escovedo  and The MastersonsCity Winery – doors 6pm / show 8pm

Jan. 19 – Richard JulianRockwood Music Hall – 8-10pm

Jan. 19 – Li’l Mo and The Monicats (Birthday show) – Connolly’s – 8:30pm

Jan. 19 – Alana Amram and The Rough Gems – Brooklyn Rod & Gun – 9pm

Jan. 19 – Ulysses S. GrantRockwood Stage 2 – 10:30pm

Jan. 19 – Eric Ambel Otto’s Shrunken Head – show 8pm

Jan. 20 – Courtney Lee Adams Jr.Treehouse at 2A – 10pm

Jan. 21 – Aaron Lee Tasjan, The Malefactors of Great Wealth, Jon ChinnRockwood Music Hall Stage 2 – 8pm

Jan. 21 – Jimmy & Immy – (James Maddock and David Immergluck of The Counting Crows) – Rockwood Stage 2 – 11:15pm

Jan. 22 – Ana Egge –  Rockwood Music Hall – 8 pm

Jan. 22 – Freddie Stevenson –  Rockwood Music Hall – 9pm

Jan. 22 – Arum Rae11th Street Bar – 9pm

Jan. 22 – Mieka PauleyPete’s Candy Sore – 10pm

Jan. 23 – The Lascivious Biddies –  Rockwood Music Hall – 8pm

Jan. 23 – The Beatles Complete On Ukulele presents: The Beatles’ 64 Greatest Hits with Michael des Barres, Martin Rivas, Mike Doughty, Lauren Pritchard (Spring Awakening), Leah Siegel (Firehorse), Alyson Greenfield (Tinderbox Festival), Anya Marina (Atlantic), Ludlow Thieves, Lovely Liar, Reno Is Famous, Izzy And The Catastrophics, Lee Feldman, Supercute, Fiona Silver, Kaycee McGehee and more to be announced – Brooklyn Bowl – doors 6pm / show 8pm

Jan. 24 – Israel Nash GripkaThe Studio at Webster Hall – 8:45pm

Jan. 24 – Puss N Boots plus Tall Pines – The Bell House – doors 8pm / show 9pm

Jan. 24 – Misty BoyceFontana’s – 9pm

Jan. 25 – Erez and The EndNational Underground – 8:30pm

Jan. 25 – Ana Egge & The Ohiomen – Hill Country – 9:30pm

Jan. 25 – Mikal EvansRockwood Music Hall – 10pm

Jan. 26 – NickCaseyLiving Room – 10pm

Update: Jan. 29 – Strummerville, A Benefit Concert to Celebrate the Life and Music of Joe Strummer and The Clash with H.R. (Bad Brains), Joseph Arthur, Brian Fallon, Ivan Julian, Jesse Malin, Jeffrey Gaines, Leo Mintek, Walter Lure, Matthew Ryan, Mick Stitch, The So So Glos, Shannon Funchess, Vanessa Bley, Willie Nile, Felice Rosser, Aaron Lee Tasjan, Michelle Casillas, Jack Ridley, Mike Montali, Jasno Swarez, The Young Things and many more – The Bowery Electric – 7pm sold out -11pm show added

Jan. 29 – Arum Rae11th Street Bar – 9pm

Sold Out! Jan. 29 – Harper Blynn plus Special Guests – Living Room – 9-11pm

Jan. 30 – Mary Lee’s Corvette: Blood On The Tracks – Joe’s Pub – 7:30pm

Sold Out! Jan. 30 – Kathleen Edwards (trio show) – City Winery – doors 6pm / show 8pm

Sold Out! Jan. 30 – Harper Blynn plus Special Guests – Living Room – 8-11pm

Jan. 30 – Chris CubetaRockwood Music Hall – 11pm

Jan. 30 – Nick Africano – Rockwood Music Hall – Midnight

Sold Out! Jan. 31 – Kathleen Edwards (trio show) – City Winery – doors 6pm / show 8pm

February and Beyond

Feb. 2 – New PoniesThe Gutter – show 9pm

Feb. 5 – Joe WhyteRockwood Music Hall – 8pm

Feb. 6 – Carrie Rodriguez Rockwood Stage 2 – 7pm

Feb. 7 – Willy Mason w/Special GuestRockwood Music Hall Stage 2 – 8pm

Feb. 8 – Nicole AtkinsRubin Museum of Art – 7pm

Feb. 8 – James Maddock (Record Release Show) – Rockwood Music Hall Stage 2 – 7:30pm

Feb. 9 – James Maddock (Record Release Show) – Rockwood Music Hall Stage 2 – 7:30pm

Feb. 12 – Bruce Robison and Kelly WillisJoe’s Pub – 7pm

Feb. 15 – Jill Sobule – Union Hall – show 9pm

Feb. 16 – Nick AfricanoThe Living Room – 8pm

Feb. 16 – Chris StameyJoe’s Pub – 9:30pm

Feb. 16 – Spanking Charlene (Annual Love Sucks show) – Ding Dong Lounge – Time TBA

Feb. 17 – Red MollyCity Winery – doors 6pm / show 8pm

Feb. 19 – Jonathan RichmanThe Bell House – doors 8pm / show 9pm

Feb. 20 – Jonathan RichmanThe Bell House – doors 8pm / show 9pm

Feb. 22 – Freedy Johnston – Rubin Museum of Art – 7pm

Feb. 25 – PoundcakeCity Winery – doors 6pm / show 8pm

Feb. 27 – Nick Africano – Rockwood Music Hall – Midnight

Feb. 28 – Charlene Kaye, Alexz Johnson, Jay Stolar and Misty BoyceHighline Ballroom – doors 6pm / show 7pm

Mar. 2 – Sister Sparrow and The Dirty BirdsBowery Ballroom – doors 8pm / show 9pm

Mar. 9 – Red Wanting BlueBowery Ballroom – 9pm

Mar. 15 – The DamnwellsBowery Ballroom – doors 8pm / show 9pm

Mar. 15 – Christine Ohlman and Rebel MontezHill Country – doors 10pm /show 10:30pm

Mar. 19 – Camera ObscuraLe Poisson Rouge – 8pm

Mar. 20 – The Waterboys Present An Appointment With Mr YeatsTown Hall – 8pm

Mar. 21 – Ana EggeJalopy – 9pm

Mar. 27 – Nick Africano – Rockwood Music Hall – Midnight

Mar. 29 – Eric Andersen – Rubin Museum of Art – 7pm

Mar. 30 – Caitlin RoseUnion Hall – Time TBA

Apr. 1 – Caitlin RoseMercury Lounge – 7pm


Advance Planning: December 2012 Music Calendar Update (added 11/30)

November 30, 2012

Here’s the first batch of updates for December.  There will be more.  All updates are also included on the monthly music calendar.

Dec. 3 – Dani Elliott – Rockwood Music Hall – 9pm

Dec. 4 – Julia Haltigan11th St. Bar – 10pm

Dec. 6 –  Communion NYC: Swear & Shake,  Matthew Ryan,  Zane Carney,  Micah, Last Good Tooth (Benefit for Sandy Relief) – Union Hall – door 7:30pm / show 8pm

Dec. 18 – Joy AskewRockwood Music Hall Stage 2 – 8:30pm

Dec. 19 – Full VinylRockwood Music Hall Stage 2 – 11pm

January and Beyond

Jan. 5 – (is) boyRockwood Music Hall Stage 2 – Time TBA

Jan. 12 – Dayna KurtzThe Living Room – 9pm

Jan. 14 – Nellie McKay w/ BandRockwood Music Hall Stage 2 – 7pm

Jan. 19 – Li’l Mo and The Monicats (Birthday show) – Connolly’s – 8:30pm

Jan. 21 – Aaron Lee Tasjan, The Malefactors of Great Wealth, Jon ChinnRockwood Music Hall Stage 2 – 8pm

Feb. 7 – Willy Mason w/Special GuestRockwood Music Hall Stage 2 – 8pm

Feb. 16 – Spanking Charlene (Annual Love Sucks show) – Ding Dong Lounge – Time TBA


Advance Planning: December 2012 Music Calendar

November 26, 2012

Believe it or not, it’s nearly December.  So it’s time for the Now I’ve Heard Everything monthly music calendar.  As always, this is a work in progress, and you can expect many additions (and even a few subtractions) as time goes on.  Expect already announced New Years Eve shows to sell out, but some shows will be announced shortly and there will be some open houses around as well.  Meanwhile, get your calendars out and start planing December.

Dec. 1 – Wreckless Eric and Amy RigbyMaxwell’s – 7pm

Dec. 1 – Christine Ohlman and Rebel MontezThe Rodeo Bar – 10pm

Dec. 2 – Courtney Lee Adams, Jr. – Treehouse at 2A – 10pm

Dec. 3 – Dani Elliott – Rockwood Music Hall – 9pm

Dec. 3 – Tony Scherr TrioThe Living Room – 9pm

Dec. 3 – The Campilongo QuartetThe Living Room – 10pm

Dec. 4 – Freddie StevensonRockwood Music Hall – 9pm

Dec. 4 – Kelly Jones – The Living Room – 9pm

Dec. 4 – Julia Haltigan11th St. Bar – 10pm

Dec. 5 – The New Ponies and Jeremiah Birnbaum’s Righteous DevilsSpike Hill – 8:30pm

Dec. 6 –  Communion NYC: Swear & Shake,  Matthew Ryan,  Zane Carney,  Micah, Last Good Tooth (Benefit for Sandy Relief) – Union Hall – door 7:30pm / show 8pm

Dec. 6 – Clap Your Hands Say YeahBrooklyn Bowl – doors 6pm / show 8pm

Dec. 6 – Kelly JonesRockwood Music Hall – 11pm

Dec. 7 – Elliott Murphy and The Normandy All-StarsRockwood Stage 2 – 7:30pm

Dec. 8 – Benjamin CartelRockwood Music Hall – 7pm

Dec. 8 – Charlene Kaye (supporting), Hank and Cupcakes – Mercury Lounge – 10:30pm

Dec. 9 – Adam Levy and Bill Sims Jr.Rockwood Stage 2 – 7:30pm

Dec. 9 – Drina Seay  with Homeboy Steve  – Treehouse at 2A  – 8:30pm

Dec. 10 – I Belong to Me: The Cool Blue Halo Story (Film) with Richard Barone; includes Q&A with and performance by Richard – Anthology Film Archives – 7:30pm

Dec. 10 – Tony Scherr TrioThe Living Room – 9pm

Dec. 10 – The Campilongo QuartetThe Living Room – 10pm

Dec. 11 – Mark Spencer Benefit with The Del Lords, Laura Cantrell, Amy Allison, Anders and Kendall, Tammy Faye Starlite, Jimmy Ryan and Mark Spencer, Spike PriggenThe Rock Shop – 7pm

Dec. 11 – Jeremiah Birnbaum (as part of John Platt’s On Your Radar) – Living Room – 7pm

Dec. 11 – Freddie StevensonRockwood Music Hall – 9pm

Dec. 12 – Misty BoyceRockwood Music Hall – 9pm

Dec. 12 – MancieThe Cake Shop – 9pm

Dec. 13 – Andi Rae and The Back River BulliesFreddy’s Bar – 10pm

Dec. 14 – Nada SurfBowery Ballroom – doors 8pm / show 9pm

Sold Out! Dec. 15 – Nada SurfBowery Ballroom – doors 8pm / show 9pm

Dec. 15 – Ursa MinorPete’s Candy Store – 9pm

Dec. 16 – Erez and The End – Spike Hill – show 3pm

Dec. 17 – Tony Scherr TrioThe Living Room – 9pm

Dec. 17 – The Campilongo QuartetThe Living Room – 10pm

Dec. 18 – A Love Letter to New York – Joan Osborne, Ari Hest, Nicole Atkins, Alberta Cross, Bobby Long, Kevin Devine, Sasha Dobson, Jesse Malin, Chris Ayer and many more VERY big surprise guests. All proceeds will go to Tunnel To Towers Charity – City Winery – doors 6pm / show 7pm

Dec. 18 – Joy AskewRockwood Music Hall Stage 2 – 8:30pm

Dec. 19 – Leslie MendelsonRockwood Stage 2 – 9:30pm

Dec. 19 – Full VinylRockwood Music Hall Stage 2 – 11:30pm

Dec. 20 – Leonard Cohen & Bob Dylan Christmas Special – Freddy’s Bar – 8:30pm

Dec. 21 – Erez and The EndThe Shrine – 9pm

Dec. 23 – Jesse HarrisRockwood Music Hall Stage 2 – 9:15pm

Dec. 25 – Jewmongous’ Xmas Night Comedy SongfestCity Winery – doors 5pm/ show 7pm

Dec. 27 – Alberta CrossBrooklyn Bowl – doors 6pm / show 8pm – free with RSVP here

Dec. 27 – Dar Williams (with The Nields opening) – The Bell House – doors 7:30 / show 8:30pm

Dec. 27 – Kelli Scarr – Rockwood Music Hall Stage 2 – 9:15pm

Dec. 27 – Jeremiah BirnbaumHill Country – 8:30pm

Dec. 27 – Thomas Bryan Eaton and Hobson’s ChoicePete’s Candy Store – 10pm

Dec. 29 – The Golden Palominos with Robert Kidney, Lori Carson and Lianne SmithLe Poisson Rouge – 7pm

Dec. 30 – They Might Be Giants – Music Hall of Williamsburg – doors 8pm / show 9pm

Dec. 30 – Li’l Mo’s Field of Stars with Drina Seay, Linda Hill, Homeboy Steve, Eric Seftel and Monica “Li’l Mo” Passin – Treehouse at 2A – 9pm

Dec. 31 – Willie NileJoe’s Pub – 7pm

Dec. 31 – New Years Eve at The Living Room with Anthony DaCosta and friends, Tony Scherr Trio and Tall Tall TreesThe Living Room – 8pm

Update: Dec. 31 – MancieSpike Hill – 9:30pm

Sold Out! Dec. 31 – Rockwood Music Hall‘s New Years Eve Party – Sister Sparrow and The Dirty BirdsRockwood Music Hall Stage 2 – 10pm

January and Beyond

Jan. 2 – Bryan DunnRockwood Music Hall – 10pm

Jan. 3 – Jodi ShawRockwood Music Hall – 7pm

Jan. 3 – Hobson’s Choice, The New Ponies, Mikal Evans –  Spike Hill – 8pm

Jan. 3 – Puss N BootsThe Bell House – doors 8pm / show 9pm

Jan. 3 – Julia Haltigan – Rockwood Stage 2 – 10:30pm

Jan. 4 – James MaddockRockwood Stage 2 – 7:30pm

Jan. 5 – (is) boyRockwood Music Hall Stage 2 – 12:30am

Jan. 8 – Sexy Badass Girl Rock Fest with MancieKnitting Factory – show 8pm

Jan. 8 – Rumours Live – A Fleetwood Mac Tribute – Littlefield – 11pm

Jan. 9 – Bryan Dunn – Spike Hill – show 8pm

Jan. 12 – Dayna KurtzThe Living Room – 9pm

Jan. 14 – Nellie McKay w/ BandRockwood Music Hall Stage 2 – 7pm

Jan. 17 – Puss N Boots plus The Parkington Sisters – The Bell House – doors 8pm / show 9pm

Jan. 18 – Garland JeffreysHighline Ballroom – doors 6pm / show 8pm

Jan. 18 – Alejandro Escovedo and The MastersonsCity Winery – doors 6pm / show 8pm

Jan. 19 – Alejandro Escovedo  and The MastersonsCity Winery – doors 6pm / show 8pm

Jan. 19 – Li’l Mo and The Monicats (Birthday show) – Connolly’s – 8:30pm

Jan. 19 – Eric Ambel Otto’s Shrunken Head – Time TBA

Jan. 21 – Aaron Lee Tasjan, The Malefactors of Great Wealth, Jon ChinnRockwood Music Hall Stage 2 – 8pm

Jan. 24 – Israel Nash Gripka, Two Cow GarageThe Studio at Webster Hall – 8pm

Jan. 24 – Puss N Boots plus Tall Pines – The Bell House – doors 8pm / show 9pm

Jan. 30 – Kathleen Edwards (trio show) – City Winery – doors 6pm / show 8pm

Jan. 31 – Kathleen Edwards (trio show) – City Winery – doors 6pm / show 8pm

Feb. 6 – Carrie Rodriguez Rockwood Stage 2 – 7pm

Feb. 7 – Willy Mason w/Special GuestRockwood Music Hall Stage 2 – 8pm

Feb. 8 – James Maddock (Record Release Show) – Rockwood Music Hall Stage 2 – 7:30pm

Feb. 9 – James Maddock (Record Release Show) – Rockwood Music Hall Stage 2 – 7:30pm

Feb. 12 – Bruce Robison and Kelly WillisJoe’s Pub – 7pm

Feb. 16 – Spanking Charlene (Annual Love Sucks show) – Ding Dong Lounge – Time TBA

Feb. 17 – Red MollyCity Winery – doors 6pm / show 8pm

Feb. 25 – PoundcakeCity Winery – doors 6pm / show 8pm

Feb. 28 – Charlene Kaye, Alexz Johnson, Jay Stolar and Misty BoyceHighline Ballroom – doors 6pm / show 7pm

 


%d bloggers like this: